Tel: 07 49 05 303
Fax: 07 49 05 302

Nujna veterinarska pomoč

vse dni v letu

Biologija

Zajedalec sesa kri pri vseh vrstah domačih živali, najbolj pogost je pri psu in nekaterih vrstah divjadi. Napada tudi človeka. Za razvoj zajedalca je potrebno 2 do tri leta. Klopi so razširjeni na zaraščenih, slabo kultiviranih površinah, visoki travi z grmovjem, robovih jas. Samice klopov ležejo jajčeca v razpoke na zemlji, na rastline in v špranje dreves.

 

Samica lahko izleže do 18000 jajčec. Nadaljni razvoj je odvisen predvsem od podnebnih dejavnikov. Ličinke, ki se razvijejo iz jajčec, se zadržujejo na rastlinah v skupinah in čakajo priložnostnega gostitelja, da se na njem pritrdijo in nasesajo krvi. Ko se ličinke nasesajo krvi, se levijo in preoblikujejo v nimfe. Nimfe potem, ko se nasesajo krvi se zopet levijo in preoblikujejo v v spolno zrele samce in samice. Ko se samice nasesajo krvi, se spustijo z gostitelja, samci pa lahko ostanejo na gostitelju tudi po več mesecev. Večina vrst klopov z vsako levitvijo zapustijo gostitelja in si najdejo novega, nekatere vrste pa živijo na istem gostitelju skozi vse faze razvoja. Ličinke lahko zdržijo brez sesanja krvi 13-19 mesecev, nimfe do 24 mesecev in odrasli do 27 mesecev. V sloveniji so klopi aktivni praviloma od pomladi do pozne jeseni.

 

Klopne bolezni:

  • ker klopi sesajo kri, povzročajo slabokrvnost pri živalih. Večje število klopov je lahko za žival celo usodno.
  • klopi so vektorji posameznih bolezni (meningoencefalitis, borelioza, piroplazmoza, anaplazmoza, theilerioza...).
  • strupi, ki jih klopi izločajo v gostitelja, lahko privedejo do klopne paralize (Tick paralysis) ali pareze okončin. To povzročijo predvsem tisti klopi na glavi in v bližini hrbtenice. Živali, ki prebolijo paralizo postanejo imune na klopne strupe. Ugotovljeno je da paralizo povzročajo samice klopov, ki producirajo toxin v slinskih žlezah.

Odstranjevanje klopov:
Klopa čim hitreje odstranimo. Če ga odstranimo v roku 12-24 ur je manjša verjetnost, da se bo naš ljubljenček okužil. S posebnimi klešči za klope, jih rotiramo v nasprotni smeri urinega kazalca (klešče za odstranjevanje klopov lahko kupite pri veterinarskih organizacijah). Velikokrat se zgodi, da v koži ostane smrčasti hipostom, kar za gostitelja predstavlja tujek in se lahko zagnoji. Pazimo, da klopov ne prijemamo z nezaščitenimi rokami

 

Zaščita pred klopi:
Nobena zaščita proti klopom pri živalih ni 100% uspešna. Na trgu je veliko pripravkov, ki relativno učinkovito zaščitijo živali pred infestacijo klopov. 

  • Ovratnice z akaricidom (Impregnacija akaricidnih sredstev v ovratnice)
  • Sistemski akaricidi (resorbirajo se v krvni obtok)
  • Lokalni akaricidi (ampule z akaricidom za aplikacijo na predel vratu)
  • Repelenti ( pripravki, ki odganjajo klope )
  • Večina pripravkov je učinkovitih od 1-2 meseca.

Odstranjevanje klopov je pomembno za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni pri živalih in ljudeh.

 

        

IMA VAŠ LJUBLJENČEK TEŽAVE, PA NE VESTE KAKO MU POMAGAT?

 

ZVC Lipej - Šerbec d.o.o.
Zasebni veterinarski center
Ulica 11. novembra 43a
8273 Leskovec pri Krškem

OBRATOVALNI ČAS
pon - pet od 7.00 - 19.00 ure
sob. od 7.00 - 11.00 ure

 

DEŽURSTVO:
24 ur na dan, vse dni v letu

telefon: 07 49 05 303

Fax: 07 49 05 302

(C) 2016 - ZVC Lipej - Šerbec d.o.o., Vse pravice pridržane.

PLAČILNE KARTICE