V prvih dveh tednih po skotitvi psica le redko zapusti leglo. Takoj po porodu ji ponudimo vodo in lahko prebavljiv hranljiv obrok. Porod je naporna in boleča izkušnja, zato poskušajmo pomagati psici. Nočni nadzor je nujen pri velikih leglih, zato se moramo, vsaj v prvem tednu, privaditi na spanje z enim očesom odprtim.
Psica se na mladiče zelo naveže in včasih jo težko spravimo iz hiše. Vsakodnevni kratek sprehod v naravi, kjer je ne bodo vznemirjali drugi psi, ji bo zelo koristil.
Po porodu se pri psicah povečuje potreba po energiji. Hrano prilagodimo potrebam doječe psice. Izogibajmo se hranjenju psice s kravjim mlekom, ker pri večini odraslih psov povzroča drisko.
Briketirana ali konzervirana hrana za doječe psice vsebuje ustrezno količino in razmerje hranilnih snovi, vitaminov in mineralov. Doma pripravljena hrana pa zahteva poznavanje hranilnih vrednosti živil in veliko dela. Potrebno pa je tudi dodajati minerale in vitamine.
Glede dnevne količine hrane velja pravilo, da potrebuje za vsakega mladiča v leglu psica okoli 25% več hrane, saj mora poleg svojih potreb poskrbeti energijo še za rast požrešnih mladičev. Večje število mladičev stimulativno vpliva na izločanje mleka, manjše pa destimulativno. Zadovoljni in siti psički večino dneva spijo. Če je premalo mleka, kar pri psicah v dobri kondiciji in pravilni prehrani skoraj ni mogoče, ga moram dodajati, kot sem navedla v poglavju umetno hranjenje.